KKK_Konkurs KOŁO Katowice
WYRÓŻNIENIE 2013
Miejski zespół sanitarny, poprawa jakości sanitarnej miasta, rewitalizacja zdegradowanej przestrzeni.
Miejski zespół sanitarny, poprawa jakości sanitarnej miasta, rewitalizacja zdegradowanej przestrzeni.

IDEA
Zdegradowany obszar ulicy Tylnej Mariackiej i tunelu pieszego, wymaga transformacji zarówno w płaszczyźnie jakościowej, jak i funkcjonalno-użytkowej. Postępująca rewitalizacja, której zaczynem było udrożnienie rzeczonej ulicy, znajduje swoją kontynuację i rozwinięcie w projekcie. Wartość dodana - szklana forma, stanowić ma zamknięcie perspektywiczne wnętrza urbanistycznego. Przyczynia się do wzmocnienia istniejących powiązań kontekstu urbanistycznego, odrestaurowania zabytkowego portalu, wprowadzenia świetlnych elementów ekspozycyjnych - podnoszących bezpieczeństwo i jakość tunelu.
Znajdujący się po przeciwnej stronie przejścia podziemnego komercyjny pawilon, połączony jest świetlnym pasem ekspozycyjnym z zespołem toalet publicznych, stanowiącym ramę zabytkowego portalu. Podświetlone w szklanych gablotach prace, nawiązują dialog z istniejącymi na ścianach szczytowych muralami, w praktyce „świecąca” ściana tunelu przełamuje mrok i zwiększa bezpieczeństwo miejsca.



EKOLOGIA, EKONOMIA, ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ:
Projektowany zespół sanitarny, oparty jest o systemowe rozwiązania konstrukcyjne płyt magnezowych, pozwalające na swobodną aranżację poszczególnych segmentów pawilonu, w zależności od potrzeb kontekstu urbanistycznego. Właściwości płyt magnezowych stwarzają środowisko odporne na grzyby i pleśń. Modułowa konstrukcja kompozytowa utrzymuje określony komfort cieplny co zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło. Homogeniczność materiałowa okładzin ze szkła hartowanego i stali nierdzewnej, gwarantuje wysoką wandaloodporność i higieniczność zespołu. Elementy wyposażenia z linii KOŁO, stanowią wysokiej jakości dopełnienie systemowej przestrzeni.
Zespół sanitarny zaprojektowany został jako niezależny energetycznie. Nasłoneczniona, południowa fasada zespołu jest zbiornikiem fitoplanktonu, który stanowi główne źródło tlenu w ziemskiej atmosferze (98%), a w przypadku pawilonu – podstawowe źródło energii. Zasada i sposób działania instalacji, przedstawiony jest na załączonych schematach. Czysty tlen, który jest „produktem ubocznym” procesu wytwarzania energii, tłoczony jest do wnętrz pawilonu, uzdatniając i podnosząc jakość powietrza.








